Motto

Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.
Aureliusz Augustyn z Hippony.

Lato 2012 – Zamek w Malborku III

Wycieczka po malborskiej fortecy to nieprzerwane pasmo zachwycających widoków. Warto również zwrócić uwagę na zbiory i wystawy, które są tam udostępnione dla zwiedzających.

Dziedzińca strzegą czterej wielcy mistrzowie krzyżaccy…

 DSC_0547.JPGDSC_0548.JPG

DSC_0550.JPG

DSC_0559.JPGDSC_0576.JPGDSC_0581.JPG

…dotarliśmy do wschodniego skrzydła zamku średniego, gdzie znajduje się przepiękna kolekcja bursztynów. Nie była to tylko biżuteria, ale również niesamowite ołtarzyki, skrzynie czy inne przedmioty. Zachwycały swoim pięknem i kunsztem wykonania. Wiem, że bursztyn nie zachwyci każdego, ja raczej nie posiadam bursztynowej biżuterii, ale wystawa mnie zachwyciła, bo nie zdawałam sobie sprawy jak piękne rzeczy można z niego wykonać.

To co obejrzałam obudziło we mnie potrzebę poszerzenia mojej wiedzy na temat bursztynu.

Oto co na ten temat można zaczerpnąć z Wikipedii:

Bursztyn zwany także jantar lub  amber jest to  kopalna żywica drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców.

Znanych jest około 60 odmian (gatunków). Najstarsze z nich pochodzą z utworów dewońskich (stwierdzono je w Kanadzie).Najmłodsze, nie zaliczane zasadniczo do bursztynów są znajdowane w Ameryce Południowej, Afryce, Australii i Nowej Zelandii. 

Najbogatsze znane złoża bursztynów, szacowane na 90% całych zasobów światowych, zlokalizowane są w obwodzie kaliningradzkim.

Najbardziej ceniony w jubilerstwie bursztyn bałtycki, znany od pradziejów, po raz pierwszy włączony do wykazów mineralogicznych przez Breithaupta w XIX wieku, inaczej zwany jest sukcynitem. Ze względu na niewielką twardość ulega szybko zarysowaniom oraz zmatowieniu na wypolerowanej powierzchni w przypadku kontaktu z twardszymi materiałami, np. ziarenkami piasku zawartymi w kurzu i powietrzu. Bursztyn jest przedmiotem handlu. Największe międzynarodowe targi bursztynu na świecie Amberif odbywają się w Gdańsku.

W medycynie ludowej dym bursztynowych kadzidełek zabijał zarazki, a noszone na szyi korale zapobiegają bólom gardła i głowy oraz wzmacniają tarczycę. Ogrzane grudki bursztynu stosowało się do wyciągania z oczu ciał obcych (muszek, pyłków). Utłuczony proszek zażywano jak tabakę, co miało oczyścić zatoki i pomóc w pozbyciu się kataru.

Współczesna litoterapia stosuje bursztyn jako nalewkę w leczeniu chorób tarczycy, gardła, przy chrypce i reumatyzmie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bursztyn

 

Podobno nazwa “bursztyn” pochodzi od niemieckiego “bernstein” co znaczy kamień, który się pali. Po obejrzeniu wystawy nie miałam już żadnych wątpliwości skąd się ona wzięła…

DSC_0586.JPGDSC_0588.JPG

DSC_0598.JPGDSC_0605.JPG

DSC_0603.JPGDSC_0612.JPGDSC_0615.JPGDSC_0616.JPGDSC_0617.JPGDSC_0613.JPGDSC_0621.JPG

 

Oczywiście poza bursztynowymi cudeńkami w zamku malborskim nie mogło zabraknąć wystawy uzbrojenia.

DSC_0652.JPGDSC_0654.JPG

DSC_0658.JPGDSC_0660.JPGDSC_0664.JPG

DSC_0670.JPGDSC_0673.JPG

DSC_0676.JPGDSC_0680.JPG

Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wystawionych kolekcji. Wyszliśmy ponownie na dziedziniec, gdzie zastał nas deszcz… żeby nie było zbyt monotonnie 🙂

DSC_0698.JPGDSC_0704.JPG

DSC_0716.JPGDSC_0723.JPGDSC_0744.JPG

DSC_0729.JPGDSC_0769.JPG

DSC_0735.JPGDSC_0752.JPGDSC_0762.JPGDSC_0772.JPG

Pośpiesznie czmychnęliśmy w kierunku zamkowej kuchni.

 

 

3 komentarze

  • Ola

    Kopę lat:) ten zamek zawsze mnie zachwyca, cieszę się, że mam okazję go ponownie zobaczyć, tym razem dzięki Twoim zdjęciom:)

  • Trochę czasu faktycznie minęło, ale się już pomału wdrażam w pisanie regularne 🙂

    Pozdrawiam
    E

  • Witam wszystkich byłem pareę razy w Malborku. Chyba każdy polak, który nie był w Malborku powinien to miejsce odwiedzić. Przecież tam jest zamek, który mi osobiście przypadł bardzo do gustu. Pewnie jeszcze tam raz lub dwa razy wrócę sam lub ze znajomymi.