Motto

Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.
Aureliusz Augustyn z Hippony.

Weekend Listopadowy IX – Park Etnograficzny w Tokarni

DSC_0460.JPG

Ostatnim punktem naszej wyprawy był Park Etnograficzny w Tokarni, należący do Muzeum Wsi Kieleckiej. Został on otwarty w 1977 roku. Zamierzeniem jego twórcy, etnografa i znawcy kultury ludowej, Romana Reifussa, było odtworzenie typowego układu wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny. Możemy więc oglądać zabudowania typowe dla Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej oraz Niecki Nidziańskiej.

Na terenie Parku można do woli fotografować obiekty z zewnątrz. Na fotografowanie wnętrz należy wykupić bilet, ale i tak nie można tych zdjęć opublikować 😀

DSC_0299.JPGDSC_0302.JPG

DSC_0303.JPGDSC_0316.JPG

DSC_0386.JPGDSC_0350.JPG

DSC_0361.JPGDSC_0390.JPG

DSC_0394.JPGDSC_0397.JPG

DSC_0398.JPGDSC_0414.JPG

DSC_0418.JPG

Teren parku jest rozległy i odwiedzenie wszystkich obiektów wymaga dość długiego spaceru. Niewątpliwie jednak warto przespacerować się i zobaczyć, jak żyli mieszkańcy okolicznych terenów.

Możemy zwiedzić całe gospodarstwa, zarówno domy mieszkalne, jak i zabudowania gospodarskie. Dla dodania realizmu, w niektórych z nich, mieszkają zwierzęta :). We wnętrzach możemy oglądać różnorodne aranżacje. Jest tam małomiasteczkowa apteka, czy też chata zielarki, krawca, wytwórcy świec, szewca. W izbach pokazano sprzęty, jakie były używane przez ludzi tu mieszkających. Meble, naczynia, przybory codziennego użytku sprawiały wrażenie, jakby czekały na swoich użytkowników, którzy na chwilę opuścili dom, aby oporządzić gospodarstwo :). Można tu również obejrzeć rzeźby ludowych twórców.

DSC_0423.JPGDSC_0431.JPG

DSC_0426.JPG DSC_0433.JPG

DSC_0445.JPGDSC_0452.JPG

DSC_0456.JPGDSC_0457.JPG

DSC_0463.JPGDSC_0479.JPG

DSC_0506.JPG

DSC_0551.JPGDSC_0701.JPG

DSC_0689.JPGDSC_0715.JPG

DSC_0719.JPGDSC_0720.JPG

DSC_0726.JPGDSC_0783.JPG

DSC_0747.JPGDSC_0778.JPG

DSC_0757.JPGDSC_0776.JPG

DSC_0769.JPGDSC_0774.JPG

DSC_0796.JPGDSC_0806.JPG

DSC_0799.JPGDSC_0812.JPG

DSC_0814.JPGDSC_0815.JPG

DSC_0818.JPGDSC_0837.JPG

Po zdjęciach widać, że okoliczne tereny charakteryzują się domkami, których elewację bielono. Niesamowicie musi to wyglądać wiosna i latem, kiedy zieleń jest soczysta, kwitną kwiaty a niebo jest błękitne 🙂

Jak przystało na porządną wieś były tam również wiatraki, które, jak wiadomo, są bardzo wdzięcznymi obiektami fotograficznymi. Nie mogłam się powstrzymać od robienie im zdjęć z każdej możliwej strony :).

DSC_0527.JPGDSC_0533.JPG

DSC_0646.JPGDSC_0650.JPG

Jednym ze zwiedzanych obiektów jest drewniany dworek szlachecki. Tego dnia Młoda Para odbywała przed nim swoją ślubną sesję fotograficzną. Przypuszczam, że wiosną i latem Młode Pary czekają w kolejce na możliwość wykonania zdjęć w tym miejscu. Wnętrze dworku, jak przystało na mieszkanie szlachty, miało zdecydowanie lepsze i bardziej eleganckie wyposażenie, niż oglądane przez nas wcześniej chaty wiejskie. W jednym z pokoi stał nawet fortepian a pomieszczenia ogrzewane były przez piękne piece kaflowe. W pokojach znajdowały się zdobione meble i mnóstwo różnych bibelotów :).

DSC_0615.JPGDSC_0634.JPG

18 komentarzy

 • Piekne miejsce, chetnie bym tu pobuszowala ! Nie rozumiem dlaczego nie wolno fot. wnetrz, czyzby mieli tam jakas Mone Lise ? Przeciez zdjecia to w jakims stopniu i reklama…Maja prawo zabronic fot. tak bez powodu ?

 • Ewa

  No chyba mają prawo :). Szkoda, bo bardzo ładne zdjęcia wyszły :(, ale przynajmniej jest trochę tajemnicy :)…

 • Ciekawe miejsce na spacer, piknik i relaks!
  pozdrawiam

 • Byłem tam bardzo dawno temu latem i bardzo mile wspominam ten skansen. Później wiele razy przejeżdżałem obok, ale już nie wstępowałem. Twoje zdjęcia odświeżyły mi tamtą wycieczkę.
  Dziękuję i pozdrawiam

 • Ewa

  Mażena spacer i relaks na pewno :). Nie wiem jakby się zapatrywali na piknik, ale na początku jest jakaś karczma i drewniane wielkie stoły to pewnie by można i piknikować :D.

 • Ewa

  Wkraj bardzo ładnie było i ciekawie, ale zapewne w porze wiosennej czy letniej byłoby kolorowo i uroczo. Ja sobie wyprażałam te białe chatki a w okół nich zieleń i kolorowe kwiaty 🙂

 • Irytują mnie te zakazy fotografowania – a w tym przypadku publikowania zdjęć wnętrz. Świetna relacja. Pozdrawiam.

 • Ewa

  Przyznaje, że mnie też irytują, ale co zrobić, skoro takie zakazy są. Zdecydowanie byłaby ta relacja bardziej malownicza gdybym mogła wstawić zdjęcia z rekonstrukcjami wnętrz chat 🙂

 • Ola

  ten drewaniany dworek jest świetny! Uwilebiam też oglądać stare kapliczki!
  Dzięki za relację!

 • Cudny zakątek, beznadziejne zakazy fotografowania. Przecież dobre zdjęcia napędziły by im turystów.

 • Ewa

  Olu cieszę się, że zdjęcia były ciekawe 🙂

 • Ewa

  W drodze, nie mam pojęcia dlaczego wprowadzają takie zakazy. Być może mają wystarczająco dużo turystów 🙂

 • Wiatraki 🙂 Uwielbiam. Są takie piękne 🙂
  O.

 • Ewa

  Ja też uwielbiam 🙂

 • hmm, szkoda,że nie możemy zobaczyć wnętrz – czyż nie mamy tym samym większej motywacji, żeby tam pojechać?? 😉

 • Ewa

  Szkoda, bo ładne zdjęcia wyszły 🙂

 • O ile ładniej wyglądałaby nasza wieś, gdyby stały tam takie domy, a nie te bezstylowe budowle. Jakaś ciągłośc historyczna byłaby zachowana. Widziałam podobne chaty w Danii, kryte sztuczną strzechą nadawały szczególnego uroku wiejskim rejonom. W Anglii tez zdarzają się takie perełki, i nie są skansenem.

 • Ewa

  Gdyby tak budować nowoczesne domy w starym stylu, ale jakoś nie wydaje mi się, żeby dużo osób chciało tak mieszkać 🙂